Промоция
Телескоп Levenhuk Skyline BASE 70T 72848 Levenhuk USA
  Levenhuk Skyline BASE 70T е идеален първи телескоп, който няма да разочарова начинаещия астроном. Този набор включва оптични принадлежности, които помагат за показването на възможностите на този рефракторен телескоп в пълния им размер. Не е..
429,95лв 408,45лв
Без данък: 408,45лв
72848
Промоция
Телескоп Levenhuk Skyline PLUS 105 MAK 74373
Levenhuk Skyline PLUS 105 MAK е малък телескоп за начинаещи потребители, които търсят универсален оптичен инструмент за астрономически и наземни наблюдения. Този телескоп работи ефективно при изучаване на Луната, планетите от Слънчевата система, какт..
839,95лв 797,95лв
Без данък: 797,95лв
74373
Промоция
Телескоп Levenhuk Skyline PLUS 120S 73804 Levenhuk USA
Телескопът Levenhuk Skyline PLUS 120S е Нютонов рефлекторен телескоп със сферично главно огледало с диаметър 114 mm. Той е подходящ за наблюдение на Луната, планетите на Слънчевата система, мъглявини, галактики, звездни купове и много други обекти. П..
599,95лв 569,95лв
Без данък: 569,95лв
73804
Промоция
Телескоп Levenhuk Skyline PLUS 80S 73803 Levenhuk USA
Телескопът Levenhuk Skyline PLUS 80S е телескоп за опитни и взискателни клиенти. Този Нютонов рефлекторен телескоп е идеален за наблюдение на обекти от далечния Космос: можете да наблюдавате всички обекти от каталога на Месие и най-ярките обекти от к..
459,95лв 436,95лв
Без данък: 436,95лв
73803
Телескоп Levenhuk Skyline Travel 50 70817 Levenhuk USA
Телескопът Levenhuk Skyline Travel 50 е компактен и лек рефракторен телескоп за начинаещи, с който могат да работят дори най-младите изследователи на космоса. Този телескоп е много подходящ за наблюдение на релефа на лунната повърхност и на планети о..
169,95лв
Без данък: 169,95лв
70817
Промоция
Телескоп Levenhuk Skyline Travel 70 70818 Levenhuk USA
Телескопът Levenhuk Skyline Travel 70 е компактен и лек рефракторен телескоп с азимутална монтировка. Този телескоп е с малък размер: можете да го вземете със себе си за наблюдения извън града. Получава се с раница, в която се поместват отлично телес..
219,95лв 208,95лв
Без данък: 208,95лв
70818
Промоция
Телескоп Levenhuk Skyline Travel 80 72053 Levenhuk USA
Телескопът Levenhuk Skyline Travel 80 е малък рефракторен телескоп с висока апертура с оптика с покритие. Той е чудесен за близкия космос и наземни наблюдения. Това е чудесен избор за начинаещи астрономи и ще бъде отличен за първите любителски наблюд..
359,95лв 341,95лв
Без данък: 341,95лв
72053
Промоция
Телескоп Levenhuk Skyline Travel Sun 70 72481 Levenhuk USA
Телескопът Levenhuk Skyline Travel Sun 70 е компактен рефракторен телескоп за дълги разходки и пътуване. Оптичната му тръба е дълга 40 cm, а апертурата му е 70 mm. Комплектът включва удобна раница от марката с размер, който е достатъчен за поместване..
239,95лв 227,95лв
Без данък: 227,95лв
72481
Промоция
Телескоп с книга Discovery Sky T60 79041 Discovery
Каналът Discovery Channel информира, забавлява и вдъхновява своите зрители по цялото земно кълбо за света в цялото му разнообразие и предизвикваща удивление същност. Като предлага на милиони хора възможността да го открият и да задоволят любопитствот..
229,95лв 218,45лв
Без данък: 218,45лв
79041
Промоция
Цифрова камера Levenhuk T130 PLUS 70360
Цифровата камера Levenhuk T130 PLUS ще Ви даде възможност да се присъедините към света на астрофотографията. Камерата може да се инсталира на телескоп със всякаква оптична схема и от всяка марка. Неговата 1,3-мегапикселова резолюция е достатъчна да п..
329,95лв 313,45лв
Без данък: 313,45лв
70360
Промоция
Цифрова камера Levenhuk T300 PLUS 70361
Цифровата камера Levenhuk T300 PLUS е принадлежност, която се препоръчва за всички ентусиасти в астрономията. Като я инсталирате на телескоп, може да фотографирате нощното небе и да заснемате видеоклипове на наблюденията си на планетите и Луната, и д..
429,95лв 408,45лв
Без данък: 408,45лв
70361
Телескопи

Когато става дума за телескоп и не само, вие искате да получите най-доброто, за което плащате. Въпреки това, все още може да вие е трудно да разберете кой модел си заслужава парите. Това ръководство очертава цените и характеристиките на телескопите, така че да можете да вземете информирано решение преди покупката.

Разберете вашите нужди.

Преди да разгледате цените на телескопите, важно е да оцените собствените си нужди и да определите кой тип телескоп е най-подходящ за вашия зрителски апетит. Телескопите се различават по предназначение, увеличителна сила, размер, бленда, тегло и други характеристики. Запитайте се какви обекти планирате да гледате и колко пари искате да инвестирате. Това ще ви помогне при вземането на решения за закупуване на телескоп и ще гарантира, че ще получите най-доброто за парите си.

Как да изберем подходящия телескоп за нашите цели?

С наличието на толкова много видове телескопи, желанието да се снабдите със собствен такъв или да направите подарък на любознателно дете, се усложнява значително, защото става въпрос за изследователска група инструменти, чиято работа е специфична. Точно както не бихте купили кола, без да знаете как да я управлявате, така не трябва да купувате и уред, чийто принцип на действие ви е напълно непознат.

С удобното и максимално достъпно онлайн предлагане на телескопи се появява един сериозен проблем – невъзможността да се изпробват преди да се избере и поръча конкретния модел. Без тест опция ще се наложи да вземете решение, базирано на почти случайни данни, като цена, визия, размер и брой на аксесоарите, включени в комплекта.

В случай че телескопите са ви напълно непознати, всички тези характеристики са почти безсмислени, включително цената. Астрономията е прекрасно занимание и хоби, позволяващо да се види в детайли звездното небе, а това е гаранция за едно вдъхновяващо преживяване. Космосът е величествен и тайнствен, затова опознаването му, поне на любителско ниво изисква на първо място познаване функциите на телескопа.

Мислете за заниманието както за коваческия занаят. Можете да си купите ковачница, наковалня и другите нужни инструменти, но ще можете ли да изработите железни сечива и орнаменти? Разбира се, че не. Нужен ви е майстор, който да ви въведе в занаята. Точно така стоят нещата и при избора на първия ви телескоп за наблюдение на звезди и други космически обекти.

Ние препоръчваме да посетите експерт на място в неговата „ковачница”, която в случая се нарича обсерватория. Там ще ви покажат няколко вида астрономически телескопи с различни размери и принцип на пречупване на светлината. С насоките на добър астролог или физик, ще научите разликите между двата основни вида – рефракторните и рефлекторните телескопи.

Разликата между рефракторните и рефлекторните далекогледи е доста съществена, като и двете технологии имат своите плюсове. На първо място можем да посочим физическите им различия. Така например рефракторният телескоп ни е най-добре познат, поне чисто визуално.

Той представлява тръба, в единия край на която има голяма леща, а в другия е поставена малка леща или окуляр. Светлината прониква през голямата леща и пътува по дължината на тръбата, достигайки до малката, през която наблюдавате.

Рефлекторният телескоп от друга страна отразява светлината с помощта на огледало, откъдето идва и неговото наименование. Огледалото е параболично оформено (притиснато в средата, наподобявайки чиния или купа), така че да огъва светлината, когато я отразява. Светлината се изтласква обратно по тръбата към второто огледало, откъде на свой ред бива изтласкана извън тръбата към окуляра, през който наблюдавате.

И двата вида телескопи имат своите предимства, като рефракторният превъзхожда рефлекторния, що се касае за наблюдение на по-обширни обекти. Ако основната ви цел е просто да наблюдавате повърхността на луната, планетите и някои земни обекти, то рефракторният тип е най-удачният избор, въпреки наличието на известни ограничения в размера. Ако целите да погледнете дълбоко в космическите обекти, рефлекторът е правилно решение.

Тъй като е много скъпо да се правят големи лещи за рефракторните и много по-евтино да се изработят свръх големи огледала за рефлекторните, цената на двете разработки е също доста различна. Цената на рефрактор, на база големина на отвора (апретурата) е зашеметяваща. Рефракторните телескопи с 5-инчов обектив се движат в диапазон от 3 до 4 000 долара, докато рефлекторните с 6 до 8-инчово огледало се предлагат за около 500 долара.

Има и компромисен вариант, представляващ комбинация от двата вида, наречен катадиоптричен телескоп. Той използва и двете – леща отпред и огледало в задната част на тръбата, съчетавайки най-доброто от двете разработки. Катадиоптричните телескопи се движат в средния ценови клас, което ги прави чудесно решение за любители звездобройци.