Без данък: 240,00лв
Без данък: 199,00лв
Без данък: 148,00лв
Без данък: 99,00лв
Без данък: 310,00лв
Без данък: 95,00лв
Без данък: 79,00лв
Без данък: 79,00лв
Без данък: 79,00лв
Нужен ви е качествен професионален манометър на изгодна цена? Намирате се на правилното място. Можете да спрете избора си на вакуумен газов манометър и такъв с USB изход за свързване към компютър. Уредите ни са компактни, удобни и точни – точно от каквото се нуждаете.
Предназначение и свойства
Манометър е измервателен уред за определяне на налягането на газ и течности, поставени в затворено пространство. Измерването разглежда натискът, който газът/течността оказва върху дадена площ. За нулева стойност болшинството манометри приемат атмосферното налягане.
Стойностите, измерени от манометър се представят в различни мерни единици. В метричната система това са Бар (bar) и Паскал (Pa), а в имперската стойностите се отбелязват с единицата „psi” – паунд на квадратен инч. Манометрите включват няколко класификации спрямо метод на работа и област на измерване.
Съществуват вакуумни и тръбни, както и цифрови и аналогови манометри за налягане. Спрямо областта на измерване има такива за диференциално и въздушно налягане. Вакуумният тип се нарича още вауумметър или мановакуумметър. Измерва налягането, което е по-ниско от атмосферното, отмервайки вакуума в отрицателни стойности.
Тръбният манометър за газ е познат още като живачен, защото за определяне на стойностите използва живак, поставен във U-образна тръба. Диференциалният, пък е устройство, измерващо разликата в налягането между две места. Диференциалните манометри варират от устройства, достатъчно прости, за да бъдат направени в домашни условия, до сложно и прецизно цифрово оборудване.
Стандартните измерватели от вида служат за определяне стойностите на налягането в контейнер, като го сравняват с нормалното атмосферно. Диференциалните от своя страна се използват за сравняване на налягането на два различни контейнера. Те разкриват не само в кой контейнер налягането е по-голямо, но и колко голяма е разликата между двата.
Манометрите тип диференциални имат широк спектър на приложение в много области на индустрията. Един от множеството примери за тяхното приложение е практиката да измерват динамиката на потока на газ чрез сравняване на налягането в различни точки на тръба.
Особености на съвременния дигитален измервател
Благодарение на напредъка на технологиите, днес измервателните уреди са много по-прецизни и преди всичко значително по-удобни за употреба. Все по рядко се среща механичният вариант, използван дори в медицинските апарати за измерване на кръвното налягане. В категорията на PCE инструментите влизат ръчни цифрови устройства, включително флангови и фиксирани с различни практически приложения.
Ръчен цифров манометър е особено полезен за определяне на диференциалното налягане в системите за отопление, вентилация и климатизация (HVAC). Той отчита стойностите, като препраща разликата в налягането между две точки. Например, специалист по обслужване на климатични системи може да сравни разликата в налягането пред и зад въздушен филтър при извършване на диагностика на каналната система.
Фланцовият манометър за налягане обикновено служи за измерване на относителни / абсолютни стойности на външно въздушно или атмосферно налягане. Абсолютните стойности се позовават на нулево налягане, прието за перфектен вакуум. Фланцовият вид са резбови манометри за високо налягане, проектирани да се свързват към тръби, съдържащи различни течности и газове.
Типът мембрана (диафрагма), използвана в манометъра, определя съвместимостта на уреда с определени видове течности и газове. Например, керамичните диафрагми са силно устойчиви на течности с абразивни частици, но често са несъвместими със силни киселини. Предвид факта, че мембраните от неръждаема стомана се почистват и стерилизират лесно, те често се използват при хигиенна обработка на хранителни и фармацевтични продукти.
Манометърът от фиксиран тип може да бъде интегриран в контролна система за регулиране на процес. Тази разновидност често разполага с аналогови изходи, които биха могли да се конфигурират за аналогови токови (например, 4-20 mA), както и за аналогово напрежение (например 0-10 V) сигнали.
Предвид специфичните изисквания за монтиране на ниво, манометрите с механично устройство са по-удачен вариант за лабораторни измервания, отколкото за работа на открито и в нетипична среда. Днес почти всички измервателни устройства са цифрови, защото с тях става възможно да се преодолеят редица ограничения, типични за механичните.
Дигиталните микропроцесорни инструменти се предлагат в удобни, преносими размери за лесна употреба в полеви условия, а също и в панелни и самостоятелни корпуси за монтаж, с изходи за контрол на процеса и прехвърляне на измервателни данни към компютър и печатащи устройства.
Отклоненията от стандартните условия на плътност и гравитация трябва да се компенсират ръчно, когато се правят измервания с течни манометри. Този процес е улеснен от цифровите измерватели, защото някои от корекционните фактори е възможно да бъдат игнорирани, а други да се компенсират от софтуера. Чрез заменяемите сензори с двойни портове е налице всичко необходимо за промяна между диференциалните, габаритните и абсолютните измервания на налягането.
Други общи характеристики на цифровите манометри включват:
- Бордова памет за регистриране на данни и съхранение на min./max. четения
- Усредняване на редица показания за намаляване импулсите на налягането
Цифровият манометър с по-висока точност се използва за калибриране на предаватели и други инструменти приложими при измерване в извън лабораторни условия. Дигиталните калибратори са по-бързи и опростени, тъй като не изискват никакви кутии, газови бутилки, регулатори и тежести за настройка. Те също така нямат специални платформи и критични изисквания за нивелиране.