Без данък: 104,00лв
Без данък: 329,00лв
Без данък: 115,00лв
Без данък: 249,00лв
Без данък: 84,00лв
Без данък: 0,00лв
Без данък: 0,00лв
Без данък: 139,00лв
Без данък: 65,00лв
Без данък: 699,00лв
Без данък: 4 860,00лв
Без данък: 10 039,00лв
Без данък: 8 569,00лв
Шумомери за мигновенно измерване нивото на звуковото налягане в децибели (db). Имате шумни съседи, искате да измерите нивото на шум около вашето дете или работите в организация която трябва да го контролира? Честито, попаднахте на правилното място.
Шумомер е измервателен уред благодарение на който можем да измерем акустични звуци. Обикновено това е ръчен инструмент с микрофон. Най-добрият тип микрофон за измерването на нивото на звука е кондензаторният микрофон, който съчетава прецизност със стабилност и надеждност. Мембраната на микрофона реагира на промени в налягането на въздуха, причинени от звукови вълни. Ето защо инструментът понякога се нарича измервател за ниво на звуково налягане (SPL). Това движение на диафрагмата, т.е.отклонението на звуковото налягане (паскал), се преобразува в електрически сигнал (волт V). Докато е възможно да се описва звук от гледна точка на звуково налягане (Паскал), обикновено се прилага логаритмично преобразуване и вместо това се посочва нивото на звуковото налягане, с 0 dB SPL, равно на 20 микропаскала.
Устройство:
Микрофонът се различава по между си от напрежението, получено при прилагане на известно, постоянно звуково налягане. Тази характеристика е известна като чувствителност на микрофона. Шумомера трябва да бъде настроен за работа с конкретен микрофон. Използвайки тази информация, шумомерът може да преобразува точно електрическия сигнал обратно в звуково налягане и да показва полученото ниво на звуково налягане (децибели dB SPL).
Шумомера наричан често децибеломер обикновено се използва при проучвания за шумово замърсяване и определяне на различни видове шум, особено за индустриален, екологичен, минен шум и шум от самолети. Настоящият международен стандарт, който определя функционалността и производителността на измервателното ниво е IEC 61672-1: 2013. Отчитането от звукомера обаче не корелира добре с възприеманата от човека сила на звука, която се измерва по-добре с помощта на измервател на силата на звука. Специфичната сила на звука е компресивна нелинейност и варира на определени нива и на определени честоти. Тези показатели могат също да бъдат изчислени по различни начини.
История:
Първият в света ръчен и транзисторизиран шумомер децибеломер е издаден през 1960 г. и разработен от Brüel & Kjær. През 1980 г. Cirrus Research представи първия в света ръчен интегриращ измервател на нивото на звука, за да осигури измервания на Leq и SEL.